Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın
 
        İlçe Kaymakamı Asalet KARABULUT, İçişleri Bakanlığı tarafından organize edilen trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile Atatürk Ortaokulunda ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganlı trafik uygulaması programına katıldı.
        Atatürk Ortaokulu önünde gerçekleştirilen trafik uygulamasında hem sürücüler hem de yayalar yeni yasal düzenleme hakkında bilgilendirildi. Kaymakam KARABULUT yaptığı açıklamada; Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bugün bu kapsamda 81 il ve ilçelerinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla programlar gerçekleştiriliyor. Yumurtalık Kaymakamlığı olarak ilçemizde Atatürk Ortaokulunda görevli öğretmen ve okuyan öğrencilerimizle bu programa katkı sunmaya, kampanyaya ve tanıtımlarla destek olmaya çalıştık” dedi.
      Kaymakam Asalet KARABULUT’a bu programda  İlçe Emniyet Amiri , İlçe Jandarma Komutanı Jandarma, İlçe Milli eğitim Müdürü ve ilçedeki diğer kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri eşlik etti.
 

 
.
 
T.C.
Yumurtalık Kaymakamlığı 
Ayas Mahallesi H.Baykara Cad Hükümet Konağı Kat :4 
01680 Yumurtalık /ADANA
Tel : 0322 671 2046 - 2052 Faks : 0322 671 3322
GHFGH